Světový den porozumění autismu (World Autism Awareness Day)

02.04.2012 22:55

World Autism Awareness Day

The fifth annual World Autism Awareness Day is April 2, 2012. Every year, autism organizations around the world celebrate the day with unique fundraising and
awareness-raising events. How will you celebrate? To share your events, please "Like" the World Autism Awareness Day page on Facebook and submit your events by posting the information on the wall. 
 

Thank you for celebrating the wonderful people in our lives affected by autism on April 2 and throughout April which was Autism Awareness Month. We look forward to celebrating with you on April 2, 2012!

 
 
 
 
 
 
 

Již tradičně se 2. dubna koná Světový den porozumění autismu (World Autism Awareness Day). V tento den se lidé na celém světě zapojují do osvětové kampaně „Light it up blue“, česky „Rozsviťme se modře“.

A proč modře? Modrá je totiž barvou komunikace a sebevyjádření, což je jedna z oblastí, ve které mají lidé s autismem největší potíže.

Pojďme si proto spolu v modrém připomenout fakt, že se současně ve světě každé 110. dítě rodí s poruchou autistického spektra, a že to, co lidé s autismem a jejich rodiny potřebují nejvíce, je porozumění a podpora.

 
 
 

http://www.praha.apla.cz/rozsvitte-se-modre-a-podporte-svetovy-den-porozumeni-autismu.html